ENPL PL
 
 
 
Dom / Zastosowanie / Optymalizacja Kotła / StackMaster®  

StackMaster®


Dział badań i rozwoju Greenbank opracował technologię StackMaster do nieinwazyjnego pomiaru cząstek stałych w gazach spalinowych na linii.

Technologia została opracowana w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na pomiar rozkładu gęstości i wielkości cząstek stałych w dowolnym punkcie komina w czasie rzeczywistym. Mierzone są takie parametry jak rozkład wielkości cząstek stałych z podaniem procentów cząstek stałych w określonych przez klientach zakresach wielkości oraz gęstość cząstek stałych wyrażona w mg/m3.

StackMaster rejestruje wiele obrazów na sekundę i z dużą prędkością określa liczbę cząstek oraz dystrybucje wielkości cząstek stałych. Konieczne jest przeprowadzenie kalibracji dla indywidualnych lokalizacji oraz określenie gęstości, które będą wykorzystywane w obliczeniach. Na podstawie zmierzonej liczby cząstek stałych, ich wielkości oraz objętości mierzonej przez systemu laserowe i kalibracji CCD, system z dużą prędkością oblicza gęstość w mg/m3. Wielkość cząstek stałych podawana jest w % natomiast gęstość w mg/m3 podawana jest, jako sygnał 4-20mA. Następnie system powtarza proces. Z instalacji podawany jest sygnał obciążenia MW 4-20mA, dzięki czemu system wyłącza się, kiedy nie jest używany.

Główne zalety systemu StackMaster to:

• Redukcja kosztów i częstotliwości pobierania próbek z kominów manualnie
• Alarm uruchamiany w czasie rzeczywistym w przypadku nieprawidłowej pracy elektrofiltru.
• Identyfikacja nieprawidłowego mielenia/sortowania poprzez regulacje wsadów młyna.
• Możliwy do wykorzystania w dowolnej strategii optymalizacji kotła
• Umożliwia identyfikacje cząstek stałych według rozmiaru, jak na przykład PM10
• Brak konieczności ciągłej kalibracji monitorów nieprzezroczystości
• Interfejsy wejścia/wyjścia do podłączenia do instalacji ze sterownikami PLC NI FieldPoint.
• Izokinetyczny.
• Brak konieczności ręcznej manipulacji materiałem.
• Wymaga niskich nakładów w zakresie konserwacji i serwisowania – jedynie 2 urządzenia                optyczne zainstalowane poza systemem kominowym
• System laserowy

System laserowy zaprojektowano zgodnie z wymaganiami norm BS EN 60825-1 oraz BS EN 60101-1. Wszystkie pokrywy wyposażone są w blokady zabezpieczające, które uniemożliwiają uruchomienie lasera, jeżeli tylko któraś z nich jest otwarta. Laser wyposażony jest także w elekromagnetyczną przesłonę bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia optyczne zlokalizowane są poza kominem, lecz mogą przeprowadzać pomiary w prawie dowolnym punkcie wzdłuż pożądanej średnicy wewnątrz komina. Impulsowa wiązka laserowa rozpraszana jest przez soczewkę tworząc w kominie pseudo-warstwę światła laserowego. Dzięki zmiennej ogniskowej, powiększeniu oraz opracowanych przez Greenbank filtrom StackMaster system może rozpoznawać rozproszone cząsteczki na dowolnym wymaganym promieniu wewnątrz komina.